Náchod nebyl pro naší akci vybrán čistě náhodně, jelikož už od počátku se v jeho názvu skrývá pohyb. Název totiž vznikl od toho, že se přes Náchod chodilo do Slezska a Německa (od roku 1945 do Polska). Navíc se v tomto městě můžete již svést na pravidelné lince novými elektrobusy. Místní starosta Jan Birke však nezůstává pozadu a jak řekl „plníme si tu sny“. Proto chce z tohoto malebného severočeského města udělat nízkoemisní ostrůvek v ČR.

Úterní akce měla i jedno hlavní české představení prvního poštovního elektromobilu Renault Kangoo ZE. Ten byl předán od zástupců automobilky Renault vicepremiérovi a ministru vnitra Janu Hamáčkovi a generálnímu řediteli České pošty Romanu Knapovi. Ministr vnitra po předání vozidla pronesl svůj proslov a poodkryl plány ekologizace provozů České pošty: „Postupně by se měl obměnit celý vozový park náchodské pošty. V Náchodě tak bude první depo, které bude rozvážet zásilky jen ekologickou dopravou.“

Tamní radnice ve spolupráci s Královéhradeckým krajem a spolkem Čistá mobilita na náměstí prezentovala strategii přechodu k moderní nízkoemisní energetice. Chce toho docílit mimo jiné prostřednictvím čisté mobility.

Na akci se návštěvníci mohli informovat u stánku BESIP ohledně provozu elektrokol a bezpečného pohybu v dopravním prostoru nebo si vyzkoušet převrátit se v osobním vozidle přes střechu.

Během celého dne mohli návštěvníci svým pohybem také pomáhat získávat finanční prostředky pro dvě náchodské organizace od nadace ČEZ. Na konci celého dne čisté mobility pak proběhlo slavnostní předání dvou šeků od nadace ČEZ pro Městské středisko sociálních služeb Marie (38 404,- Kč) a Stacionář cesta Náchod (37 165,- Kč) v celkové výši 75 569,- Kč.

Den čisté mobility a chytré energetiky pro Královéhradecký kraj se konal

 • Dne: 17.9.2019 od 10 hodin
 • Místo: Masarykovo náměstí, Náchod

Program akce

 • Seminář (9 – 10 hodin): „Dotační podpora v jednotlivých segmentech čisté mobility“
 • Slavnostní zahájení (10:30 hodin):
  • Jan Hamáček – 1. místopředseda vlády a ministr vnitra ČR
  • Jiří Štěpán – hejtman Královéhradeckého kraje
  • Jan Birke – starosta města Náchod
  • Kamil Čermák gen.ředitel ČEZ ESCO
  • Roman Knap – gen. ředitel Česká pošta s.p.

Generální partner akce

Vystavovatelé

Fotogalerie z akce